HARCERSKIE SPOTKANIA Z HISTORIĄ BREDA 2017

W sierpniu tego roku zostaliśmy zaproszeni przez Stowarzyszenie 1 Polskiej Dywizji Pancernej w Niderlandach do wzięcia udziału w uroczystościach 73 rocznicy wyzwolenia Bredy. Planowany był udział byłych żołnierzy generała Maczka z kraju i zagranicy. Nasi harcerze i harcerki brali już wielokrotnie udział w podobnych uroczystościach z udziałem kombatantów (Breda, Arnhem, Lommel, Bolonia, Monte Cassino, Narwik, Montormel, Falaise) w trakcie tych wyjazdów pełniliśmy funkcje pomocnicze dla weteranów, pomagaliśmy również organizatorom w sprawnym przebiegu uroczystości (opieka nad kombatantami, służba informacyjna, pomoc w zajmowaniu miejsc, przygotowanie miejsc, w których odbyły się uroczystości, sprzątanie miejsc po uroczystościach).

– 25.10.2017 (środa) – wyjazd z Poznania.
– 26.10.2017 (czwartek) – godziny przedpołudniowe przyjazd do Arnhem zwiedzanie Muzeum Spadochroniarzy, Cmentarz Oostebeek, Driel miejsce lądowania 1 SBS – generała Sosabowskiego, godziny popołudniowe przyjazd do Bredy zwiedzanie „miejsc polskich”. Wieczorem zakwaterowanie w bazie skautowej Prinsenbeek. Spotkanie z synem „Maczkowca” – film dokumentalny poświęcony jego osobie.
– 27.10.2017 (piątek) – godziny przedpołudniowe – wycieczka do miejscowości Axel zwiedzanie Muzeum „Gdynia Bridge”, przejazd pod „Krzyż Dragonów”, zwiedzamy Axel na Cmentarzu w kwaterze Dragonów składamy kwiaty na grobach żołnierzy. W drodze powrotnej odwiedzamy miejscowość Beveren w Belgii – miejsce pamięci o Generale Maczku.
– 28.10.2017 (sobota) – Apel Poległych na Polskim Cmentarzu Honorowym w miejscowości Oosterhout, przemarsz wraz z kompanią honorową wojska, orkiestrą z terenu Akademii Wojskowej w Bredzie pod miejsca związane z Polakami w Bredzie (tablica upamiętniająca paradę 1 DPanc, Pomnik Wdzięczności, Pomnik „Polski Czołg”. Udział w festynie i programie artystycznym. Wieczorem spotkanie przy ognisku młodzieży harcerskiej ze środowisk mających za swojego bohatera Generała Maczka i jego żołnierzy. (Harcerki i harcerze z Bredy, Poznania, Edynburga i Rzeszowa).
– 29.10.2017 (niedziela) – Msza Święta w kościele Sint Laurentiuskerk w Bredzie – Ginneken, Apel Poległych na Polskim Cmentarzu Honorowym przy Vogelenzanglaan (Ginneken), Ceremonia dla uczczenia pamięci poległych na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan (miejsce spoczynku generała Stanisława Maczka). Udział w uroczystościach drużyna zakończyła uroczystym apelem nad grobem Bohatera naszej drużyny.

– 30.10.2017 (poniedziałek) około godziny 4.00 rano przyjazd do Poznania.

Dzięki wsparciu, jakie otrzymaliśmy z Urzędu Marszałka Województwa Wielkopolskiego wyjazd stał się możliwy dla 50 harcerek, harcerzy i instruktorów z naszego środowiska harcerskiego. Emblematy Wielkopolski naszyte na nasze ubiory zwracały uwagę mieszkańców Bredy. Należy tu wspomnieć, że Wielkopolska współpracuje z regionem Holandii na terenie, którego znajduje się miasto Breda.

Dla dzieci i młodzieży, które uczęszczają na nasze zbiórki harcerskie, wyjazd ten był olbrzymim wyróżnieniem i niezapomnianym przez lata przeżyciem. Byliśmy grupą, która godnie reprezentowała Polskę, Wielkopolskę i Związek Harcerstwa Polskiego w trakcie tak ważnej uroczystości. Dla zamieszkałej, w Bredzie licznej grupy Polonii byliśmy powodem do dumy.