MUNDUR

Beret

W naszej drużynie nosimy czarne berety podobnie jak żołnierze generała Maczka. W składnicy kupuj czarny beret w odpowiednim dla siebie rozmiarze i lilijkę w kolorze srebrnym. Nauczymy Cię go zakładać na zbiórce. Pod lilijką umieszczamy odznaczenia stopnia harcerskiego. Tzw. „belki” otrzymasz na zbiórce.

Koszula Mundurowa

Informacje ogólne:
Gdy kupujesz mundur poproś o MUNDUR ZHP. Dziewczęta noszą mundur koloru szarego a chłopcy koloru zielonego. Zwróć uwagę czy mundur jest oryginalny. Powinny o tym świadczyć wszyte w środku metki z logiem ZHP i logo ZHP na lewej kieszeni obok flagi Polski. Za jakość podróbek nikt nie odpowiada, a wbrew pozorom nie różnią się wcale ceną.
Listę sklepów w Poznaniu gdzie można kupić mundury znajdziesz na dole strony.

1.1 Naramiennik prawy – kolor błękitny z oznaczeniem stopni harcerskich. Jeśli jesteś nowa/nowy w drużynie nic na nim nie umieszczaj. Kolor błękitny jest kolorem naszego środowiska.
1.2 Naramiennik lewy – kolor czarny z oznaczeniem stopni harcerskich. Jego odmienny kolor spowodowany jest tradycją 1 Dywizji Pancernej, na której wzoruje się nasza drużyna. Podobnie jak żołnierze formacji genenerała Maczka nosimy czarny lewy naramiennik.
2.1 W tym miejscu naszywamy plakietkę Szwadronu Sztabowego lub Zastępu Zastępowych. Należą do nich osoby wyróżniające się w drużynie.
2.2 W tym miejscu możemy umieszczać sprawności zdobyte w czasie naszej harcerskiej pracy.

3. Tutaj przypinamy odznaki. Aby zapobiec zamiany naszego ubioru w stertę żelastwa ograniczamy się do przypinania nie więcej niż 3 odznak.

4.1 Obszyta dziurka w mundurze jest miejscem do przypinania Krzyża harcerskiego. Noszą go członkowie ZHP po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego. Pod krzyżem instruktorzy noszą podkładki w kolorze zależnym od stopnia. W przypadku żałoby nosimy na krzyżu czarną wstążkę – po przekątnej z prawego górnego rogu.
Jeśli nie złożyłaś/złożyłeś jeszcze Przyrzeczenia w miejsce dziurki w mundurze przypinasz srebrną lilijkę.
4.2 W tym miejscu powinna znajdować się flaga Polski i logo ZHP. Przy kupnie nowego munduru zwróć szczególną uwagę czy widzisz logo ZHP. Jeśli go nie ma – masz do czynienia z podróbką. NIE KUPUJ TAKIEGO MUNDURU!
4.3 Jest to miejsce przypinania Wiewiórki – odznaki pancerniaków. Otrzymują ją wyróżniający się instruktorzy i zastępowi drużyny.

5.1 i 5.2 To miejsce na plakietkę drużyny. Od 2023 roku plakietka nowego wzoru – rogalik hufca i plakietka drużyny zintegrowana w jedną naszywkę. Naszywasz ją na wysokości około 3-4 centymetrów od wszycia rękawa. Plakietkę będziesz mogła/mógł kupić po przyjęciu do drużyny (czyli po obozie lub po zaliczeniu zadań z karty).
Jeśli nie zostałaś/zostałeś jeszcze przyjęty do drużyny w miejsce rogalika i plakietki drużyny przyszyj sobie herb Poznania.
5.3 Rękawy koszuli podwijamy.

6. Sznury oznaczają funkcję w ZHP. Na początek kup sznur szary.

7. Chusta harcerska. Kupujemy chustę w kolorze błękitnym. Nosimy ją zwiniętą pod kołnierzykiem tak aby z tyłu wystawał jej trójkątny fragment o długości ok. 5 cm. Z przodu chusta ściągnięta jest suwakiem. Końcówki chusty wsuwamy pod drugi guzik bluzy mundurowej.
Z reguły na pierwszym obozie otrzymasz specjalną chustę drużyny – błękitną z wyhaftowaną białą lilijką.

8. Proporczyki. Znajdujące się na kołnierzyku na nowym mundurze guziki odpruwamy (i zatrzymujemy na wszelki wypadek) a w miejscu dziurek wyszywamy proporczyki. Więcej o proporczykach możesz się dowiedzieć czytając niżej.

Proporczyki

Proporczyki wyszywamy na kołnierzu, wzdłuż jego dłuższej krawędzi. Ich pochyły bok powinien się znaleźć mniej więcej na wysokości dziurki od guzika. Zwróć uwagę na zbiórce jakie barwy ma Twój zastęp i jak w rzeczywistości wyglądają proporczyki.

Dół munduru

W czasie ciepłych dni na zbiórki ubieramy się w krótkie spodenki (chłopcy) lub spódnice (dziewczęta). Zauważ, że są one w trochę ciemniejszych kolorach niż koszule. Dzięki temu trudniej je pobrudzić. Kupując zwróć uwagę na metki z logiem ZHP. Zarówno spódnica jak i spodnie powinny sięgać mniej więcej do połowy kolana.
Do nich kupujemy getry koloru czarnego (bez białych pasków) i białe wywijki. Jak je założyć dowiesz się na zbiórce. Do munduru niezależnie od pogody zakładamy odpowiednie buty koloru czarnego.
Potrzebny Ci będzie również pas harcerski. Chłopcy noszą pasy parciane koloru zielonego, a dziewczęta parciane koloru czarnego. Jeśli dzień jest chłodny do koszuli mundurowej załóż czarne spodnie bojówki. Na zbiórkę możesz przyjść w innych spodniach w stonowanych kolorach, jednak nie dopuszczalne jest pojawienie się w spodniach dresowych.
Kurtki – Panterki są własnością drużyny. Wydawane są gdy jest na to potrzeba.

Podsumowanie

Co musisz kupić przed obozem:

Chłopcy: beret koloru czarnego, lilijka koloru srebrnego, bluza mundurowa, krótkie spodnie mundurowe koloru khaki, długie spodnie mundurowe czarne bojówki, getry czarne z odzielnymi białymi „wywijkami”, pas harcerski parciany zielony, chusta błękitna z suwakiem, sznur z gwizdkiem, na mundurze odznaki – plakietka drużyny, proporczyki, herb Poznania, przesuwki na naramiennikach – lewa koloru czarnego, prawa błękitna

Dziewczęta: bluza mundurowa i spódnica koloru szarego, pas parciany czarny, reszta jak wyżej.

Adresy sklepów z mundurami:

Woda Góry Las
60-125 Poznań
ul. Bosa 17
www.wgl.pl

Sprzedaż wysyłkowa:
4 Żywioły