Wyprawa Narwik 2025

23.05. – 01.06.2025 – druga Wyprawa Podhalanie 1940-2025 na uroczystości 85 rocznicy bitwy o Narwik. W bitwie brali udział Polacy – marynarze z niszczycieli ORP „Błyskawica” i ORP „Grom” i żołnierze z Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Wśród nich Wielkopolanie – wiemy, że co najmniej kilkunastu z nich pozostało na norweskiej ziemi i wodach fiordów. Chcemy ich uczcić!!!

NARWIK 1940-2025

Rok 2025 jest rokiem ważnych dla historii naszego kraju rocznic. Będą to uroczystości związane z 80 rocznicą walk Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na wszystkich frontach od Włoch poprzez Francję, Belgię i Holandię aż do Niemiec. W cieniu tych uroczystości pozostaje 85 rocznica walk o Narwik.

W maju 1940 roku żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich jako pierwsi po wrześniu 39 roku stanęli zbrojnie naprzeciwko Wehrmachtu. Jak powiedział generał Sikorski – dali mu legitymację czucia się pełnowartościowym członkiem koalicji antyhitlerowskiej. Jednostka ta w prostej linii miała swoją kontynuację w sławnej 1 Dywizji Pancernej – generała Maczka, gdzie w brygadzie strzelców był Batalion Strzelców Podhalańskich – kultywujący tradycje SBSP. „Narwikowców” można było spotkać w wielu jednostkach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Walczyli na wszystkich frontach nawet jako Cichociemni w Polsce.

W roku ubiegłym nasz zespół harcerski miał niezapomnianą okazję aby brać udział w uroczystościach upamiętniających 80 rocznicę sławnej bitwy pod Falaise. Obóz naszej drużyny stał na sławnym wzgórzu „Maczuga” (wzg. 262) dosłownie w miejscu gdzie 80 lat wcześniej stały czołgi 1 Pułku Pancernego. Było to dla uczestników tego wyjazdu niezapomniane doznanie!

Do reprezentowania Związku Harcerstwa Polskiego w tych uroczystościach zgłosiła się    100 Poznańska Drużyna Harcerzy im. gen. Stanisława Maczka. Drużyna ta jest grupą harcerską, która już wielokrotnie brała udział w takich uroczystościach od Monte Cassino poprzez Bolonię, Bredę i Arnhem. Harcerki i harcerze ze 100PDH przygotowali największe polskie nekropolie do uroczystości państwowych. Pełnili służbę porządkową, sanitarną i informacyjną w trakcie tych imprez. Byli wszędzie tam gdzie pomoc harcerzy była niezbędna.

 Głównym punktem tych uroczystości bez wątpienia będą uroczystości, jakie odbędą się na terenie Narwiku. W przeciwieństwie do zeszłorocznych działań nie jest nam znana skala uroczystości. Bez wątpienia te uroczystości będą bardzo skromne. Ale do realizacji zadań, może być niezbędny udział młodych wolontariuszy z Polski – polskich harcerzy.

Udział harcerzy z Polski w tych uroczystościach bez wątpienia byłby swoistą promocją naszego kraju, regionu i ZHP. Dobrze zorganizowana grupa młodzieży pozostawi dobre wspomnienia wśród gospodarzy uroczystości, a dla nich samych będzie historyczną wyprawą życia. Nie od rzeczy warto tu wspomnieć, że drużyna od ponad 40 lat nosi z dumą imię bohaterskiego dowódcy wojsk pancernych – Generała Maczka. Wyprawa do dalekiej Norwegii – tam gdzie rodziła się legenda Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – będzie ukoronowaniem wieloletniej pracy kadry harcerskiej i samej młodzieży.

Drużyna uczestniczyła już w podobnych uroczystościach w 2015 roku. Nasze działania zostały wtedy wsparte przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Liczymy na wsparcie tegorocznej wyprawy naszego środowiska.

Wśród 79 poległych żołnierzy na cmentarzu w odległym Narwiku spoczywają również Wielkopolanie. Udało nam się odszukać 11 Wielkopolan!

Drużyna została odznaczona medalem „Pro Memoria” i „Pro Patria” w uznaniu zasług – krzewienia pamięci o bohaterskich żołnierzach 1 Polskiej Dywizji Pancernej. Jednostka ta odznaczona też została Złotym Medalem Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej w uznaniu działań, jakie zespół ten podejmował w miejscach ważnych dla historii naszego narodu. Zostaliśmy również wyróżnieni Odznaką honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.

Z harcerskim pozdrowieniem:

Czuwaj!!!