Sztandar, proporce drużyny i zastępów

Projekt nowego sztandaru 100PDH

Sztandar

=================================================================

SZTANDAR

SZTANDAR 100 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERZY IM. GEN. STANISŁAWA MACZKA W POZNANIU

Sztandar ufundowany przez prezesa sp. z o.o. „Techart” Pana Mieczysława Bogusławskiego, wspomagana pracami zarobkowymi drużyny. Projekt i rysunek techniczny hm. Grzegorza Maciejewskiego. Sztandar wykonano w pracowni haftu artystycznego Danuty Rynkowskiej w Poznaniu. W dniu 01.09.1989 r. odbyła się uroczysta zbiórka drużyny. Komendant Hufca Poznań-Grunwald, hm. Waldemar Kaczmarek, odebrał sztandar od fundatora, Mieczysława Bogusławskiego i przekazał drużynowemu, hm. Grzegorzowi Maciejewskiemu. Drużynowy, po okazaniu stron sztandaru drużynie i zebranym, przekazał go pocztowi. Byli to harcerze: Tomasz Włoch, Przemysław Szypica i Maciej Mastalerz. Druh Robert Garstecki złożył uroczyste ślubowanie, a czterech harcerzy złożyło przyrzeczenie harcerskie. Wyróżniono 10 osób plakietkami drużyny. Uroczystość zakończono odśpiewaniem hymnu ZHP i defiladą drużyny. Następnie zaproszono wszystkich zebranych do zwiedzenia okolicznościowej wystawki poświęconej pracy drużyny i jej bohaterowi.

W uroczystości wręczenia sztandaru brali udział dwaj kombatanci z 1 Dywizji Pancernej – Panowie porucznik Zbigniew Maciejewski z 24 Pułku Ułanów i kapitan Stefan Zborowski z 2 Pułku Artylerii Motorowej.

Sztandar o wymiarach 100 x 100 cm. Strona prawa: wykonana ze 100% wełny koloru czerwonego. Pośrodku srebrny orzeł w koronie ze złotymi elementami. Strona lewa: gabardyna generalska khaki (ciemnozielona). Pośrodku srebrny krzyż harcerski, lilijka z literami ONC na ramionach i ZHP na wiązaniu. Liście lauru i dębu cieniowane srebrno-złote. Nad krzyżem słowa ZWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO, a pod krzyżem trójwiersz 100 POZNAŃSKA DRUŻYNA / HARCERZY / im GEN. STANISŁAWA MACZKA. Dodatkowo na lewej stronie przed nazwą Drużyny znak 1 Dywizji Pancernej tzw. „wiewiórka” – skrzydło husarskie z szyszakiem w kole na pomarańczowym tle. Drużyna uzyskała zgodę Koła Kombatantów 1 Dywizji Pancernej na umieszczenie tego znaku na sztandarze.

Płat z trzech stron obszyty srebrną frędzlą, a od strony drzewca srebrną lamówką. Wszystkie elementy sztandaru wykonane haftem ręcznym, mieszanym, płaskim i wypukłym. Liternictwo w kolorze srebrnym. Drzewce wysokości 220 cm z drewna, skręcane, zwieńczone metalową srebrzoną lilijką na puszce.

Sztandar przechowywany jest w harcówce 100 PDH w Szkole nr 33 w Poznaniu ul. Wyspiańskiego 27. Sztandar udekorowano w 1999 r. Złotą Odznaką 1 Dywizji Pancernej im. gen. S. Maczka przyznaną przez Kapitułę w Londynie. W 2006 r. udekorowano sztandar Medalem Pro Memoria przyznanym przez Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W 2012 roku Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek odznaczył sztandar Złotą Odznaką Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej a Marszałek Województwa Wielkopolskiego Odznaką Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego.

Bibliografia Harcerskie Sztandary. Metryka nr 193 z dnia 06.11.1992 r. (z późniejszymi uzupełnieniami) – opr. hm. Grzegorz Maciejewski z Hufca Poznań-Grunwald.

====================================

Wiersz autorstwa druhny hm. Lucji Szklarz na okoliczność wręczenia sztandaru 100PDH.

Na szkolnym boisku
100 Drużyna imienia generała Maczka
Harcerze stoją w pełnej gali.
Osiem lat długich na ten dzień czekali.
Pracą i znojem zdobywali
Chwalebne imię Drużyny.
Za trud i pracę wspaniała nagroda
Komendant Hufca sztandar Drużyny im podał
Wręczenie sztandaru to wielka godzina
Tego się nigdy nie zapomina
Na nowy sztandar dziś ślubowali:
Wiernie służyć Ojczyźnie,
Przynosząc jej chwały-
Tak jak ich Patron, Polak doskonały,
Żyć prawem harcerskim
W każdej życia godzinie
Zdobywając chwałę swojej Drużynie.
Do tego celu iść wciąż wytrwale
Jak ich bohater, co żyje w światowej chwale,
Gdzieś na obczyźnie
I tęskni ku swej ukochanej Ojczyźnie.
Walczył za wolność polskiej ziemi
Na różnych frontach Europy.
Poznał różne kraje, a w nich okopy.
Poznał, co ból, długo goił rany, zapomniany,
Przez swych rodaków pewnej nocy.

Poznań 01.09.1989 — hm Lucja Kalińska Szklarz

=================================================================

Proporce drużyny

Pierwszy proporzec drużyny – oficjalnie przedstawiony na pierwszej zbiórce drużyny w dniu 01.09.1981. Projekt i wykonanie – pwd. Grzegorz Maciejewski. Strona lewa – gabardyna zielona napisy 100PDH i im. gen. St. MACZKA – haft kolor żółty, centralnie znak 1 DPanc. tzw. „wiewiórka”. Strona prawa kolor błękitny, haftowana lilijka. Obszycie sznurek koloru czarnego.

Proporzec był wykorzystywany „bojowo” do 1999 roku kiedy, po nadaniu Złotej Odznaki 1 DPanc. został zastąpiony nowym proporcem.

Drugi proporzec drużyny. Projekt – hm. Grzegorz Maciejewski.
Strona lewa  – zielona gabardyna „generalska” – taka sama jak na sztandarze, jasno szare napisy, centralnie znak 1 DPanc. odwzorowany ze Złotej Odznaki.
Strona prawa – kolor błękitny, haftowana lilijka.
Obszycie frędzle koloru srebrnego – oznaka, że drużyna ma sztandar.
Proporzec na uroczystej zbiórce z okazji Urodzin Generała został wręczony drużynie przez kombatanta 1 DPanc. Pana Zygmunta Hassa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

====================================================================

Proporczyki instruktorów

Drużynowego – strona prawa – zielona – brązowy napis 100PDH, strona lewa – czarno pomarańczowa – lilijka.
Proporczyk pierwotnie miał być noszony na specjalnym drzewcu przez drużynowego.
W chwili obecnej jest zakładany na drzewiec zastępu obok proporca zastępu, jako oznaka wyróżniająca najlepszy zastęp w drużynie. Najlepszy zastęp jest wybierany w oparciu o rywalizację, zarówno w roku szkolnym jak i na obozach.

 

Przybocznych. Wykonano tylko dwa proporczyki należące do pierwszych przybocznych drużyny, druhów Dariusza Mołodeckiego i Aleksandra Beslera.

 

Proporce zastępów historyczne

Pierwszy z lewej strony – najstarszy proporzec w drużynie – zastępu Ułani. Do chwili obecnej zachowała się tylko strona lewa proporca. Zwraca uwagę kolor materiału i wiewiórka zastąpiona w późniejszym proporcu „szczurem pustyni”. Drugi z lewej strony proporzec Podhalan – z pierwotną nazwą zastępu „Podhalańczycy”. Trzeci proporzec – Strzelców wyraźnie większy od obowiązujących wymiarów. Największą ciekawostką jest proporzec Dragonów – omyłkowo wyhaftowany – odwrotnie.

Niestety w kolekcji proporców zastępów brakuje pierwszego proporca zastępu harcerek w naszej drużynie – zastępu Sanitariuszek. Zastęp powstał w 1984 roku i działał w składzie drużyny do 1989 roku – kiedy stał się zalążkiem nowej drużyny 16PDH. Wypożyczono chwilowo proporzec Sanitariuszek jako główny 16 PDH i niestety zaginął. Może ktoś wie gdzie jest??? Jako znak rozpoznawczy miał wyhaftowaną koniczynę, inaczej jak po powrocie w 1994 roku harcerek do drużyny.

W drugim rzędzie od lewej strony proporce zastępów 16 PDH i 11 PDH, rezerwowy proporzec 100PDH, proporzec 16PGZ.

Kolekcja drugich proporców zastępów – przyjęto zasadę – harcerze jako znak rozpoznawczy mają zwierzęta (szczur pustyni, pająk, sokół, kozica, wilk i ryś) – harcerki – rośliny (koniczyna, kwiat maku, grzyby, słonecznik, kwiatki i liść drzewa).

 

===================================================================

Proporce zastępów aktualne

Zastępy na stronie lewej mają wyhaftowane odznaki pułkowe patronujących im pułków.